Procedura związana z umieszczeniem materiałów wyborczych w pasach drogowych.

6 marca 2024 Drukuj


Postępowanie w sprawie wydania decyzji na zajęcie pasa drogowego drogi publicznej
w celu umieszczenia materiałów wyborczych:

  1. Uprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na umieszczenie w pasach drogowych dróg publicznych materiałów wyborczych (plakatów, banerów) jest komitet wyborczy. Wniosek powinien być podpisany przez pełnomocnika finansowego.
  2. Stawka opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego drogi publicznej, w celu umieszczenia materiałów wyborczych wynosi, bez względu na kategorię drogi: 5 zł, za 1 m2, za dzień.
  3. Wniosek należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwiającym jego rozpatrzenie i wydanie zezwolenia przed terminem wskazanym we wniosku.
  4. Materiały wyborcze mogą zostać umieszczone w pasie drogowym dopiero po wydaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w formie decyzji administracyjnej. Samo złożenie wniosku nie uprawnia do zajęcia pasa drogowego.
  5. We wniosku należy określić termin zajęcia pasa drogowego, powierzchnię plakatów wyborczych i miejsce ich lokalizacji (wykaz lokalizacji).
  6. Zarządca drogi zobowiązany jest do zweryfikowania podanych we wniosku lokalizacji.
  7. Zgodę na umieszczenie materiałów wyborczych w pasie drogowym wydaje się wyłącznie na czas określony.
  8. Plakaty wyborcze muszą zostać umieszczone w pasie drogowym w sposób niestwarzający zagrożenia dla ruchu drogowego, nie mogą imitować znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz nie mogą być umieszczane na konstrukcjach wsporczych znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  9. Zarządca drogi rozpatruje wnioski o udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego według kolejności ich wpływu. W przypadku gdy wniosek będzie niekompletny, organ wezwie do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
  10. Zarządca drogi odmówi udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w lokalizacji objętej innym, uprzednio udzielonym zezwoleniem.
  11. Zarządca drogi wezwie komitet wyborczy do niezwłocznego usunięcia materiałów wyborczych gdy stwierdzi, że ich nośniki wykonane są w sposób nieestetyczny lub konstrukcja może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników drogi.
  12. Za umieszczenie reklam wyborczych bez wymaganego prawem zezwolenia będą naliczane kary pieniężne w wysokości dziesięciokrotności opłat jak za zezwoleniem.
ue-signs



  • Utrudnienia drogowe
  • Planowanie trasy
  • Zgłoszenia mieszkańców
  • System parkingowy
?

Legenda

  • Zgłoszenia mieszkańców
  • Wyznacz trasę
  • Atrakcje turystyczne
ue-signs

Ankieta

Podziel się z nami swoimi wrażeniami na temat nowej strony!?